Részvénypiaci összefoglaló

    Készült: 2008. X. 05.

Szeptember 29.-én az amerikai kongresszus elutasította a bankok megsegítésére kidolgozott 700 milliárd dolláros mentőcsomagot, pedig annak elfogadását mindkét nagy párt vezetői támogatták. Erre a tőzsdei spekulánsok pánikszerű eladásokkal reagáltak. Az akkor megjelent elemzések szerint a részvényárfolyamok emelkedéséhez vagy a csomag elfogadása, vagy egy hasonló állami mentőakció elindítása szükséges.

A csomagot átdolgozták, a lobbisták a vezető politikusok után a mezei képviselőket is „meggyőzték”, így már nem volt kérdéses az elfogadás. A szavazás október 3.-án pénteken pozitív eredménnyel zárult. Ennek ellenére pénteken a tőzsdei indexek csökkenéssel zártak. Mi történt?

Az első baljós jelek már kedden megjöttek. Több jelentős tőzsdeindex is évtizedes trendvonalat tört át. A hét közepére megnyugodni látszottak a kedélyek, viszont csütörtökön jelentős mértékben estek a fontosabb indexek, pedig nem jelent meg komolyabb rossz hír. Pénteken emelkedéssel nyitottak az amerikai indexek, annak ellenére, hogy a reggeli órákban (ottani idő szerint) megjelent néhány negatív hír a makrogazdasági helyzet alakulásáról. Ekkor a rövid távon játszó spekulánsok a délutáni „jó hírt” várták (a banki mentőcsomag elfogadását), ezért már a nap elején vettek. Ezeknek a vételeknek a többsége daytrade lehetett. A kongresszus a várakozásoknak megfelelően szavazott, a daytrade-esek elkezdték lezárni a pozícióikat, ami komoly napon belüli esést váltott ki, mivel a vevői oldal gyenge volt. Fontos megjegyezni, hogy a fenti folyamatok nem csak az Egyesült Államok részvénypiacaira volt jellemző, a latin-amerikai indexek is pontosan így viselkedtek egész héten.

Mi várható a közeljövőben? A nagy volatilitás még egy ideig meg fog maradni a piacon, mert a rövid távon játszó spekulánsok (ők generálják a napi forgalom nagy részét) olyan felfokozott pszichikai állapotban vannak, ami szinte lehetetlenné teszi a megfontolt döntéshozatalt. Aki veszített az utóbbi hetekben, az mindenáron „vissza akarja nyerni a pénzét”. Aki pedig nyert, az tévedhetetlennek gondolja magát, hiszen napok alatt annyit nyert, mint mások évek alatt. Mindkét lelkiállapot óriási kockázatot jelent. Egy tőzsdekrach ugyan úgy bekövetkezhet, mint az árfolyamok szárnyalása (hiszen az alacsony részvényárak látszólag jó beszállási pontot kínálnak).

Egy ilyen helyzetben nem lehet komoly előrejelzéseket készíteni. Én személy szerint pesszimistán látom október első felét. Évtizedes támaszok áttörése, „jó hírre” negatív piaci reakció után általában komolyabb esés szokott bekövetkezni. Úgy gondolom, hogy ha lesz rá lehetőség, vagyis október 6.-án nem egy hatalmas zuhanással nyitnak a tőzsdék, akkor érdemes a portfóliónk részvénykitettségét csökkenteni. Viszont ha bekövetkezik egy tőzsdekrach, akkor a hosszú távban gondolkodó befektetők óvatos vételekkel növelhetik a részvényállományt (legkorábban a hét vége felé). A jelzálogpiaci piramisjáték több mint egy éve omlott össze. A történelmi adatok szerint nagyon ritkán tart ennél lényegesen hosszabb ideig a tőzsdéken a medvepiac.

Az is lehet, hogy a banki mentőcsomag elfogadása meg fogja hozni a befektetők étvágyát, és elkezdődik az emelkedés. A vételekkel ez esetben is várni kell addig, amíg a fent említett trendvonalak fölé nem kerülnek az indexek értékei. (Én a S&P500 és a DAX index figyelését javaslom.) Így biztosan kimaradunk az emelkedés kezdetéből, de annak is drasztikusan csökkentjük a veszélyét, hogy egy tőzsdekrach elvigye vagyonunk 20-30 százalékát.



A weblap készítői semmilyen felelősséget nem vállalnak ezen elemzés alapján hozott – esetleg veszteséggel járó – befektetési döntésekért.
Rendkívül kockázatos pusztán a technikai elemzés alapján befektetni a tőzsdén. A végleges döntést mindenkinek csak saját befektetési stratégiája figyelembevételével, a fundamentumok vizsgálata után szabad meghoznia.